POZNAJMY SIĘ!

omnie86011111

Nazywam się Artur Czermak. Urodziłem się w 1995 roku we Wrocławiu.

Tutaj studiowałem dziennikarstwo oraz historię w przestrzeni publicznej. Pracowałem m.in. jako przewodnik miejski i muzealny. Interesują mnie głównie dzieje najnowsze.

Podróżuję od 2015 roku, przeważnie autostopem. Zacząłem od wypraw po Starym Kontynencie, by w 2017 roku wybrać się dalej – przez kraje kaukaskie i Turcję do Iranu. Byłem tam dwukrotnie. W 2018 roku kontynuowałem autostopową podróż przez Pakistan i Indie do Nepalu. Za kolejny cel obrałem Azję Centralną. W 2019 roku zwiedziłem Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan i Tadżykistan.

Podczas pandemii przemierzałem długodystansowe szlaki w Polsce. Wreszcie wyruszyłem w roczną wyprawę do Ameryki Południowej, gdzie spędziłem sporo czasu w Kolumbii, Boliwii i przede wszystkim Peru, które stało mi się najbliższe. W wyniku przygód jachtostopowych w 2023 roku poznałem Kubę i przepłynąłem Atlantyk jako załogant katamaranu. 

Podróżuję głównie autostopem, z namiotem. Ten styl daje mi wolność i współgra z moim charakterem, pozwalając pozwala dotrzeć praktycznie wszędzie; otwiera drogę do poznania ludzi, zaprowadza w dziwne miejsca, jest przyczynkiem do niezapomnianych przygód. O tych właśnie ludziach, miejscach i przygodach lubię opowiadać Wam. Najważniejsze są dla mnie emocje.

Obecnie przygotowuję się do reporterskiego projektu spłynięcia kajakiem Odry latem 2024 roku.

Podróże do Iranu oraz Nepalu zaowocowały wydaniem w marcu 2019 roku mojej debiutanckiej książki pt. „Empiria. Reportaże z dwudziestu dwóch i jednej drogi na Wschód”. To włóczęgowsko-reporterski zapis historii ludzi, których poznałem w drodze. Przez ich pryzmat staram się opowiadać o ich krajach, a jednocześnie, jako młody człowiek, szukający swojej tytułowej „jednej drogi”, definiować samego siebie i szlifować charakter. Szukać przyczyn i skutków tego, co nas spotyka. Książkę wydałem metodą self-publishingu dzięki pomocy wspaniałych ludzi. Kupić ją można jedynie na tej stronie. Promuje ją film, który możesz obejrzeć TUTAJ.

Prowadzę regularne prelekcje podróżnicze w całej Polsce na tematy, które udało mi się lepiej poznać. W przeszłości opowiadałem między innymi o Iranie czy Pakistanie, a obecnie skupiam się na Peru.

W swoich wystąpieniach stawiam na wrażliwość, zainteresowanie historią, człowiekiem oraz naturą. Współpracuję głównie z instytucjami kultury i szkołami.

Od pewnego czasu spełniam się też w innej, nie mniej satysfakcjonującej formie podróżowania – wędrówkach pieszych, również długodystansowych. W 2020 roku przeszedłem Główny Szlak Beskidzki, a w 2021 roku Szlak Karpacki (ztj. Szlak niebieski Rzeszów-Grybów). W Ameryce Południowej większość czasu spędziłem w Andach. 

Chcąc łączyć przyjemne z pożytecznym, staram się wykorzystywać swoje zasięgi do lokalnej działalności charytatywnej. Do tej pory zorganizowałem dwie „akcje pocztówkowe”, dzięki którym udało się opłacić turnus logopedyczny małej Kai z Wrocławia i wysłać na kolonię dzieciaki z Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie.

Od 2017 roku prowadzę stronę na Facebooku oraz Instagramie. Pasjonuje mnie fotografia podróżnicza, w której skupiam się głównie na ludziach, naturze i aspektach kulturowych. Klikając tutaj, możesz zobaczyć galerię moich zdjęć. 

Podróż do Nepalu w 2018 roku udokumentowałem w postaci vloga na YouTube.